Lohesurf on väljakutsuv ja vabadust pakkuv veespordiala, mis kogub Eestis iga aastaga rohkem populaarsust. Meie rannajoon on ideaalne lohesurfiks, pakkudes erinevaid tingimusi alates algajatele sobilikest madalatest ja rahulikest vetest kuni edasijõudnutele mõeldud adrenaliinirohkete laineteni. Kuid nagu iga uus spordiala, kaasneb ka lohesurfiga õppimisprotsess, mis täidab südame nii rõõmu kui ka frustratsiooniga. Vaatleme, mis ootab algajat lohesurfihuvilist.
Esimesed sammud vees
Lohesurfiga alustamine Eestis on lihtne tänu headele koolitusvõimalustele. Siinkohal võin kinnitada õpilaste poolt tagasisidena, et Suureranna (Ranna Surfiküla) sobib õppimiseks ideaalselt, kuna on madala veega laht, liivase merepõhjaga ja laine vaba. Surfikoolid pakuvad põhjalikke algajatele mõeldud kursusi, kus tutvustatakse varustust, ohutusreegleid ja esimesi tehnikaid. Rannad nagu Pärnu, Haapsalu ja Hiiumaa on tuntud oma algajasõbralike tingimuste poolest. Esimene kord, kui lohe taevas lendab ja tunnete tuulejõudu enda kätes, on unustamatu.
Siiski, esimesed õppetunnid vees ei pruugi alati sujuda nagu planeeritud. Sageli tuleb kõrvaliste pilkude all võidelda tuule ja lohe koostöö puudumisega. Ka tasakaalu hoidmine ja esmakordselt lauaga vee peale tõusmine on katsumus, mis vajab aega ja kannatust.
Algaja rõõmud
Üks suuremaid algaja rõõme on äratundmine, et iga õnnestumine – olgu see lohe õigesti üles saamine või esmakordne sõit ühe sirgena (esimene triip) – on suur edusamm. Vesi ja tuul pakuvad alati uusi kogemusi ja iga tund vees aitab tundma õppida nii ennast kui ka looduse jõude.
Lisaks on lohesurfi kogukond Eestis sõbralik ja toetav. Surfiküla õhkkond ning jagatud kogemused aitavad motivatsiooni hoida ja tekitavad tunde, et oled osa suuremast pere mõttekaaslaste seas. Paljud lohesurfikoolid pakuvad ka varustuse renti, mis muudab alaga alustamise väga paindlikuks ja taskukohaseks.
Valud ja väljakutsed
Nagu iga spordialaga, kaasnevad ka lohesurfiga valud ja raskused. Peamiseks väljakutseks on ilmade ja tuuleolude sobivuse ootamine. Eestis on ilmastikutingimused heitlikud, ja tihti tuleb plaane muuta vastavalt sellele, mida loodus pakub. Hiiumaa on siinkohal erand, kuna asume Eesti lääne servas, siis tuuled puhuvad siin 50% enam, kui mujal Eestis.
Tehnilisest poolest on algajate suurim katsumus lohe juhtimine. Tuule jõu alahindamine või ülehindamine võib viia olukordadeni, kus kontroll lohe üle kaob. Ka võib algajal tekkida frustratsioon, kui tasakaalu hoidmine ja veesõit kohe esimesel katsel ei õnnestu. Need on aga loomulikud õppimise osad, mis mööduvad praktika ja kogemuste kasvades.
Miks tasub proovida?
Lohesurf ei ole lihtsalt spordiala; see on elustiil. See pakub vabadust, seiklust ja sõltuvust tekitavat adrenaliini. Kui kord olete tundnud, kuidas tuul ja lohe teid edasi viivad, ja olete veepinnal tasakaalu saavutanud, siis on raske seda tunnet millegagi võrrelda. Eestis on lohesurfiks ideaalsed tingimused, ja iga aasta lisandub aina rohkem harrastajaid, kes avastavad selle spordiala võlu.
Kui oled mõelnud lohesurfi proovida, siis võta julgelt esimene samm. Registreeru kursustele, uuri parimaid surfikohti ja sea valmis avastama uut maailma, mis on täis loodusjõude ja isiklikke väljakutseid. Ning pea meeles: iga algus on raske, kuid iga õnnestumine on seda rohkem väärt.
Autor: Risto Kõrgemägi